Podpora bydlení držitelům dočasné ochrany v Ústeckém kraji

Místo realizace: Ústecký kraj

Realizátor: Poradna pro integraci, z. ú.

Datum realizace projektu: 1. 6. 2024 – 31. 12. 2025

Financování: Evropskou unií v rámci operačního programu Azylového, migračního a integračního fondu a rozpočtu Ministerstva vnitra České republiky.

Cílovou skupinou projektu jsou držitelé dočasné ochrany v Ústeckém kraji, kteří dlouhodobě pobývají v hromadných ubytovacích zařízeních dočasného nouzového ubytování evidovaných v systému HUMPO (platí pouze pro ubytované osoby před 31.12. 2023).

Projekt se zaměřuje na problematiku hledání bydlení pro držitele dočasné ochrany. Řeší problémy s nedostatkem informací a mnohdy nepřehlednou situací na realitním trhu v oblasti bydlení v České republice, s počátečními vyššími náklady (jako jsou kauce, provize či nájemné dopředu) spojenými s přechodem z hromadného ubytování do soukromého/komerčního bydlení.

Cílem projektu je poskytnutí jednorázové finanční podpory, asistence a poradenství osobám s dočasnou ochranou v přechodu do soukromého ubytování. Možnost vhodného bydlení, které si budou schopni nadále udržet jim zároveň umožní lépe se integrovat do společnosti a zapojit se do společenského a ekonomického života.

Kromě poskytování přímé podpory se projekt zaměřuje také na mapování situace cílové skupiny. V případě potřeby budou pracovníci poskytovat pomoc s překladem textů a tlumočením v komunikaci s majiteli nemovitostí, realitními kancelářemi a dalšími institucemi.

Projekt „Podpora bydlení držitelům dočasné ochrany v Ústeckém kraji“ reg. č. CZ.12.01.02/00/24_018/0000046 je financován OP AMIF a MV ČR.

Informační leták k dispozici zde..